Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Baranówko

Literackie Ty Ta TE

Zaczęło się niewinnie od drobnego pomysłu, literackiego Ty Ta Te, który zapoczątkował półroczną próbę zrealizowania rzeczy prawie niemożliwej. Ci młodzi, cudowni ludzie (11 osób w wieku od 14 -18 lat), którzy przyjęli zaproszenie do wspólnego przedsięwzięcia nie bali się wyzwania, trudności, a co najważniejsze chciało im się działać.
Rozpoczęliśmy w styczniu pierwszymi spotkaniami z Marią Magdaleną Pocgaj, poetką ze Związku Literatów Polskich, myśląc nad hasłem i wstępnym doborem tekstów. Formacja z kolejnymi zaproszonymi gośćmi obejmowała naukę konwersacji, pierwsze próby rozmów z menagerami, samymi gwiazdami, darczyńcami. Opracowaliśmy plan działań, a co najważniejsze, zaczęliśmy mozolnie budować wydarzenie.
Myślą nadrzędną młodych było to, że chcieli w końcu być zauważeni, że potrafią robić wielkie rzeczy i że się da wyjść poza ramy marzeń zamkniętych tylko jak dotąd w wyobraźni. Pytali, czy uda się i czy można „ugryźć świat jak jabłko”?
Pierwszy z zainteresowaniem odpowiedział Jan Miodek, skromnie, obiecująco, że chętnie się włączy, ale na przyszłość. Wśród kolejnych ciekawych postaci byli: Grzegorz Turnau, Beata Kozidrak, Anna Dymna, Ewa Błaszczyk, L.U.C, Ireneusz Krosny, Maciej Sthur, Emilian Kamiński, Jan Englert, Enej, Remigiusz „ROCK” Maciaszek, Wojtek Cugowski, Mieczysław Szcześniak, Bas Tajpan i prezydent Poznania, Ryszard Grobelny.
Kto przyjął zaproszenie?

DSCN0178
Otóż na list Tomka wysłany do prezydenta Bronisława Komorowskiego przyszła odpowiedź z jego kancelarii, że są bardzo poruszeni pomysłem oraz chętnie poznają detale, dowiedzą się jak wygląda i czym może pochwalić się sama Mosina. Byliśmy zaskoczeni bardzo szybką reakcją, ponieważ specjalnie dla młodych ludzi oddelegowany został Jakub Beczek – przedstawiciel kancelarii z Biura Kultury i Dziedzictwa. Przyjechał tutaj, aby zapoznać się z mosińską rzeczywistością i wesprzeć młodych w działaniu. Pan Jakub już 23 maja wziął udział w pierwszym ze spotkań. W Zespole Szkół przy ul. Sowinieckiej zorganizowano specjalną debatę z naszym gościem – debaty w Zespole Szkół należą do bardzo ciekawej formy prezentacji uczniom konkretnych osobowości i powinny być częstszą praktyką w szkołach. Spotkanie poprowadził Beniamin Leszczyński.
Najistotniejszym momentem wizyty pana Jakuba była jednak uroczysta Sesja Rady Miejskiej, rozpoczynająca Dni Mosiny. Byliśmy ostatnim punktem podczas uroczystości, ale bardzo istotnym, jeśli chodzi przedstawienie całej idei przyświecającej młodym ludziom. Adam Leśniewicz, Małgosia Wesołek i Marianna Leszczyńska, jako przedstawiciele grupy zaprezentowali swoje założenia oraz wręczyli zacnemu gościowi pierwszy w Mosinie tytuł Przyjaciela Młodzieży, nadany prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. Jakub Beczek odczytał list podsekretarza stanu, Macieja Klimczaka, a na dokładkę Tomek Lisiak zaprezentował słowa, jakimi również wsparł młodzież w Mosinie sam Lech Wałęsa.
Tytuł Przyjaciela Młodzieży zrodził się po to, aby uhonorować szczególnych dorosłych, będących ponad podziałami i strukturami politycznymi z Mosiny i nie tylko, wspierających, formujących lub mających wpływ na bezpośredni rozwój samej młodzieży (od nowego roku szkolnego ruszą prace nad usystematyzowaniem i rozwojem kapituły wybierającej oraz logistyką samych wyborów). Tytuł ten otrzymali także ks. kanonik Edward Majka, Danuta Białas i Mariola Kamzelak. Na miano to zasłużył sobie w pełni przez swoje bezinteresowne oddanie dla sprawy również ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, którego wizytę 24 maja w Mosinie sprowokował apel młodzieży. Ks. arcybiskup przeczytał po Mszy św. w kościele św. Mikołaja fragment Kazania Trzeciego Piotra Skargi, mówiący o niezgodzie i nawiązujący do przywar i cech, z którymi powinniśmy walczyć jako społeczeństwo. Całość prowadził Kuba Troszczyński.
Aleksander Machalica, człowiek o fenomenalnym kunszcie aktorskim, cichy i ciepły bez zastanowienia zgodził się poświęcić swój czas dla młodych i przygotował fragment z dzieła „Żywot człowieka poczciwego” Mikołaja Reja, który odczytał kilkakrotnie w restauracji „Nad Starą Piwnicą”. Utwór ten hołduje roztropności i sprawiedliwości. Zachwala życie z umiarem w poczuciu godności oraz rozwagi. W rolę inspicjenta tym razem wcielił się bezkonkurencyjny Szymon Faleński.
W sobotę również Dawid Nowak wprowadził widzów w spotkanie z poezją naszego poety Wincentego Różańskiego. Odbyło się ono dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej, która stanęła na wysokości zadania, tworząc kącik dla Marii Magdaleny Pocgaj. Pani Maria znała osobiście poetę. Lubi o nim opowiadać i recytować jego ponadczasowe wiersze.
Sobotnie spotkania z literaturą dopełniła Eleni. Przed jej koncertem Wiktor Piotrowski i Tomek Lisiak opowiedzieli na scenie o projekcie oraz została jej wręczona nagroda Wiktorii Tomiak uczennicy Szkoły „Pod Lipami”, zwyciężczyni w konkursie na interpretację hasła „Ugryźć świat jak jabłko”.
W niedzielę 25 maja, w południe wystąpił Michał Kowalonek, wokalista zespołu Myslovitz. Sposób, w jaki przeczytał „Lekcję polskiego” z Ferdudurke W. Gąbrowicza „zatrząsł” Gliniankami. Szkoda, że tak niewielu chciało się o tym przekonać…

DSCN0224

Spotkanie z panem Michałem jak i z Natalią Niemen, naszą następną szczególną osobą przygotowywali Wojtek Lisiak i Kacper Osowski.
Natalia Niemen przyjechała do Mosiny razem ze swoją rodziną. Był z nią mąż, znany wokalista Mateusz Otremba oraz dwaj synowie. Czytała fragment o zakochaniu z „Szatana z siódmej klasy” K. Makuszyńskiego. Pani Natalia jest niesamowicie miłą i charyzmatyczną osobą. Mimo trudności poświęciła swój czas dla mieszkańców Mosiny, tak jak kolejny nasz Przyjaciel Młodzieży – Rafał Ziemkiewicz. W restauracji Nad Starą Piwnicą – miejscem, gdzie spotkaliśmy się z bezinteresownym przyjęciem i akceptacją – pan Rafał, znany publicysta i redaktor zmagał się z poezją Janusza Szpotańskiego. Była to taka drobna retrospekcja do czasów PRL-u. Dał też próbkę swoich wokalnych umiejętności… Wydarzenie zapowiadał wzorcowo Adam Leśniewicz. Nie obyło się również bez długiej konwersacji z zaciekawionymi widzami. Tym bardziej, że przypadło to tuż po zakończeniu ciszy wyborczej.
DSCN0240
W niedzielę także, po Mosinie kursował niezwykły autobus. Z przystanku przy dworcu PKP dzięki uprzejmości Piotra Tylczyńskiego wyruszył biały super bus z przebojową kobietą w roli lektora -Małgorzatą Ostrowską. Przez godzinę wielbiciele „Moralności Pani Dulskiej” mogli posłuchać opowieści o niepoprawnej pani domu. Całość prowadziła Marianna Leszczyńska, a pomagała jej Małgorzata Wesołek. Młodzież spisała się na medal.
Nasze wydarzenie nie było tylko czytaniem literatury. Wymyśliliśmy także coś dla dzieci, ponieważ zauważyliśmy, że dla nich jest niewiele propozycji w tym czasie.
Pomysł podchwycili Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Mosinie, Szkoła „Pod Lipami” z Krosinka i Przedszkole nr 4 w Mosinie i przygotowali wydarzenie pod nazwą ”Rozgryźć świat jak dziecko”. Składamy wielkie podziękowania dla dyrektorów wymienionych instytucji, pań, które aktywnie i z pomysłowością włączyły się w przedsięwzięcie. Dzieci mogły obejrzeć teatr Król Maciuś w Afryce, pojeździć lokomotywą po Zielonym Rynku, rozwinąć umiejętności plastyczne i recytatorskie.
Łatwo nie było.
Młodzież przeżyła trudne chwile realizując Literackie Ty Ta Te, bo poprzeczka postawiona była dość wysoko, ale sprostała wyzwaniu. Co ci młodzi ludzie osiągnęli? Spotkali fantastyczne osoby, mogli z nimi podyskutować, posłuchać ich, zjeść wspólny obiad. Nawiązali kontakty, które będą procentowały w przyszłości. Dostali też zaproszenie do Kancelarii Prezydenta RP. Ale, co najważniejsze – pokazali, że są i że da się zrobić coś z niczego. Może nawet zawstydzić dorosłych?… Projekt zakładał nauczenie ich jak zmierzać do celu, jak działać.

Młodzież z Literackiego Ty Ta Te oraz Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Baranówko pragnie podziękować za bezinteresowną pomoc i oddanie: Marioli Kamzelak z Restauracji Nad Starą Piwnicą, Norbertowi Rogalce za nagłośnienie wieży widokowej, Piotrowi Tylczyńskiemu i firmie Turist- Bus z Żabna, Spółdzielczej Grupie Bankowej z Mosiny, Bibliotece Publicznej w Mosinie oraz zaangażowanym szkołom i przedszkolu, firmom: DAKOR z Baranowa, ANET- TRANS Aneta Bałasz- Pawlicka, Stora Enso, wszystkim zaproszonym gościom, gwiazdom, ciekawym osobistościom, prowadzącym zajęcia, wspierających radą, zaangażowanym ludziom kultury i sztuki, Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, Gminie Mosina, która współfinansowała projekt, Gazecie Mosińsko- Puszczykowskiej, sołectwu Krajkowo, Mosińskiemu Ośrodkowi Kultury.